Akwedukt w Fojutowie

Niedaleko Wiela, bo zaledwie 30 km na południe, znajduje się niewątpliwa atrakcja turystyczna uczyniona ręką człowieka. Akwedukt w Fojutowie jest absolutnie wyjątkowym zabytkiem architektury hydrotechnicznej, gdyż 75 metrowa budowla jest największym tego typu obiektem w Polsce.

`

Akwedukt to, mówiąc kolokwialnie, most dla rzek lub cieków wodnych. Gdy dołem płynie Czerska Struga, 9 metrów nad nią przepływa Wielki Kanał Brdy. Kto i po co wpadł na pomysł takiej krzyżówki? W połowie XIX wieku trwała budowa 15km Wielkiego Kanału Brdy, którego zadaniem miało być nawadnianie pól i łąk okolic Czerska. W trakcie prac robotnicy napotkali inny ciek wodny, a mianowicie Czerską Strugę. Nie chcąc, aby woda z kanału odpływała nowo odnalezionym ciekiem, podjęto decyzję o budowie mostu, którym puszczono wody kanału Brdy.

Konstrukcja akweduktu w Fojutowie wzorowana jest na antycznych, rzymskich budowlach, co dodatkowo czyni ją bardzo atrakcyjną. Wykonane pierwotnie z cegły sklepienie łuku pod koniec XX wieku wymieniono na żelbetonowe, a 20 lat później, w 2002 roku uzupełniono płytkami imitującymi pierwotny wygląd. Cała budowla akweduktu ma 75m długości i 68m szerokości. Tunel, którym przepływa Czerska Struga, z dwóch stron zakończony jest ozdobnymi portami. Wzdłuż tunelu znajduje się wąska kładka. Niegdyś służyła konserwatorom i straży kanału, a dziś można przejść nią w celu zwiedzania.

Nieopodal atrakcji, jaką jest akwedukt w Fojutowie, wybudowano 30m. wieżę widokową. Można z niej podziwiać naturę Borów Tucholskich. W okolicy znajdują się też inne atrakcje, jak stary wiatrak, możliwość spływów kajakowych, korty tenisowe, wyciąg narciarski oraz fantastyczne ścieżki turystyczne.

Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne

Wdzydzki Park Krajobrazowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, a także Kaszubski Park Krajobrazowy to tereny obfitujące w zapierające dech w piersiach widoki. Mnogość jezior i lasów zachęcają do wycieczek po okolicach. Oprócz pięknej natury, warto poznać atrakcje turystyczne na Kaszubach uczynione ręką człowieka. 

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!