Kalwaria Wielewska

Kalwaria Wielewska to jeden z tych obiektów, których nie można pominąć podczas pobytu w Wielu. Każdego roku miejsce odwiedzają rzesze pielgrzymów, a także osoby, które poza motywem sakralnym, widzą w kalwarii niesamowity kompleks budowli położony w przepięknych okolicznościach przyrody.

Kalwaria Wielewska swoje początki notuje na rok 1905, choć faktyczna jej budowa ruszyła około 1915 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem był ówczesny proboszcz, ksiądz Józef Szydzik, a grunty pod obiekt przekazali państwo Durajewscy. Z racji trudnych dla kościoła czasów wojennych, kalwaria budowana była z pieniędzy własnych parafii oraz dzięki licznym darowiznom i sponsorom. Głównym architektem był pochodzący z Monachium Theodor Mayr. Budowa kalwarii trwała od 1915 do 1927 roku. W międzyczasie nastąpiła zmiana na stanowisku proboszcza i kontynuatorem budowy został ksiądz Józef Wrycza.

Kalwaria Wielewska zlokalizowana jest na wzniesieniu tuż przy Jeziorze Wielewskim. Cały obiekt znajduje się na terenie leśnym, z dala od domów i ulic. Jest więc idealnym miejscem do kontemplacji męki Chrystusa, a także do spokojnej modlitwy, spaceru i wyciszenia.

Na kalwarię składa się 14 kaplic upamiętniających momenty z Drogi Krzyżowej, 6 rzeźb, święte schody liczące 53 stopnie, czyli tyle, ile „Zdrowaś Maryjo” w różańcu, ambona w kształcie łodzi oraz pustelnia – ówczesne miejsce zamieszkania opiekuna kalwarii. Wśród kaplic, na największą uwagę zasługuje Kaplica Ukrzyżowania zwana kościółkiem. Jest to najokazalszy obiekt kalwarii. Zbudowana została na planie podkowy. W centrum znajduje się kaplica w kształcie koła, a po bokach krużganki.

Na kalwarii odbywają się odpusty: pierwszy w Święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa, a drugi w Uroczystość Matki Bożej Pocieszenia, z której cudownego obrazu słynie parafia wielewska. Dodatkowo w czasie Wielkiego Postu na kalwarii odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Od roku 1962 Kalwaria Wielewska wpisana jest do rejestru zabytków.

o wielu
o wielu

Wielki potencjał ma ta niewielka wioska! Tu przeżyjesz niezapomniany wypoczynek mając w zasięgu spaceru wszystko, czego możesz potrzebować na wakacjach. Rewelacyjne, strzeżone kąpielisko nad pięknym i czystym Jeziorem Wielewskim to nie wszystko. Kompleksowo zaopatrzone sklepy, punkty gastronomiczne, apteka, przychodnia, stacja paliw, zabytkowy kościół, trasy rowerowe, scena nad jeziorem, deptak wzdłuż plaży, ścieżki do spacerów i pyszne lody! Wakacyjny charakter turystycznej wioski miesza się ze spokojem i ciszą lasów, pól, jezior i łąk. Mnogość atrakcji turystycznych równoważy szereg malowniczych krajobrazów możliwych do oglądania z wody, lądu, a nawet z powietrza. Tu wypoczniesz tak, jak lubisz!

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!