Rowerem wokół Jeziora Wielewskiego

Rower na Kaszubach pasuje niczym buty trekkingowe w górach. Można się bez nich obejść, ale zdecydowanie lepiej, gdy się je ma! Przepiękne krajobrazy, lasy, pola, jeziora oraz rozmaite polne i leśne ścieżki zachęcają, aby zrelaksować się i dotlenić organizm na dwóch kółkach. Mnogość tras i możliwości zwiedzania okolicznych terenów jest nieograniczona. Dziś zaproponujemy najbardziej oczywistą i wartą wybrania trasę rowerową, a mianowicie wycieczkę dookoła Jeziora Wielewskiego.

To trasa absolutnie dla każdego. Żadnych trudnych przewyższeń, wymagających podjazdów, możliwość częstego postoju w pięknych miejscach. Troszkę słońca, troszkę cienia, trochę asfaltu, ale większość to leśne, wąskie ścieżki, na których stale mamy na oku lustro wód jeziora. Trasa liczy zaledwie 8km. To dystans, z którym poradzą sobie nawet najmłodsi kolarze, a także ci, którzy na co dzień nie korzystają z dobrodziejstwa, jakim jest rower.

Wycieczkę można rozpocząć w centrum Wiela przy kościele pw. Św. Mikołaja. Zjeżdżamy w kierunku kąpieliska wielewskiego i deptakiem udajemy się w stronę Kalwarii Wielewskiej. Zamiast na kalwarię, kierujemy się jednak na prawo, na leśną ścieżkę rozpoczynającą naszą krajoznawczą przygodę. Po drodze napotykamy ośrodek wypoczynkowy Efka, a jadąc dalej ośrodek Beaver. W międzyczasie można zatrzymać się w zacisznych zakątkach, w których wędkarze lubią łowić ryby. Mijamy też kilka mniejszych lub większych pomostów oraz wypożyczalnię rowerków wodnych. Po przeciwnej stronie kąpieliska kończymy z widokiem na jezioro i ruszamy leśną drogą przez las aż dojeżdżamy do głównej drogi asfaltowej prowadzącej z Lubni do Wiela. Stamtąd można nieco pobuszować po okolicy, gdyż w bliskim sąsiedztwie dotrzeć można do kilku małych, lecz jakże uroczych jeziorek, a mianowicie: jeziora Blewicz, Głuchówko, Małe Zmarłe i Swatki. Można jednak skręcić w prawo i dotrzeć z powrotem do centrum Wiela.

Trasa jest krótka i mało wymagająca. Spokojny przejazd zajmie około 1-1,5 godziny. Jest to więc świetny pomysł na poranną, letnią pobudkę lub wieczorny relaks przy zachodzie słońca. 

 

o wielu
o wielu

Wielki potencjał ma ta niewielka wioska! Tu przeżyjesz niezapomniany wypoczynek mając w zasięgu spaceru wszystko, czego możesz potrzebować na wakacjach. Rewelacyjne, strzeżone kąpielisko nad pięknym i czystym Jeziorem Wielewskim to nie wszystko. Kompleksowo zaopatrzone sklepy, punkty gastronomiczne, apteka, przychodnia, stacja paliw, zabytkowy kościół, trasy rowerowe, scena nad jeziorem, deptak wzdłuż plaży, ścieżki do spacerów i pyszne lody! Wakacyjny charakter turystycznej wioski miesza się ze spokojem i ciszą lasów, pól, jezior i łąk. Mnogość atrakcji turystycznych równoważy szereg malowniczych krajobrazów możliwych do oglądania z wody, lądu, a nawet z powietrza. Tu wypoczniesz tak, jak lubisz!

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!