Kalwaria Wielewska

Kalwaria Wielewska to jeden z tych obiektów, których nie można pominąć podczas pobytu w Wielu. Każdego roku miejsce odwiedzają rzesze pielgrzymów, a także osoby, które poza motywem sakralnym, widzą w kalwarii niesamowity kompleks budowli położony w przepięknych okolicznościach przyrody.

Kalwaria Wielewska swoje początki notuje na rok 1905, choć faktyczna jej budowa ruszyła około 1915 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem był ówczesny proboszcz, ksiądz Józef Szydzik, a grunty pod obiekt przekazali państwo Durajewscy. Z racji trudnych dla kościoła czasów wojennych, kalwaria budowana była z pieniędzy własnych parafii oraz dzięki licznym darowiznom i sponsorom. Głównym architektem był pochodzący z Monachium Theodor Mayr. Budowa kalwarii trwała od 1915 do 1927 roku. W międzyczasie nastąpiła zmiana na stanowisku proboszcza i kontynuatorem budowy został ksiądz Józef Wrycza.

Kalwaria Wielewska zlokalizowana jest na wzniesieniu tuż przy Jeziorze Wielewskim. Cały obiekt znajduje się na terenie leśnym, z dala od domów i ulic. Jest więc idealnym miejscem do kontemplacji męki Chrystusa, a także do spokojnej modlitwy, spaceru i wyciszenia.

Na kalwarię składa się 14 kaplic upamiętniających momenty z Drogi Krzyżowej, 6 rzeźb, święte schody liczące 53 stopnie, czyli tyle, ile „Zdrowaś Maryjo” w różańcu, ambona w kształcie łodzi oraz pustelnia – ówczesne miejsce zamieszkania opiekuna kalwarii. Wśród kaplic, na największą uwagę zasługuje Kaplica Ukrzyżowania zwana kościółkiem. Jest to najokazalszy obiekt kalwarii. Zbudowana została na planie podkowy. W centrum znajduje się kaplica w kształcie koła, a po bokach krużganki.

Na kalwarii odbywają się odpusty: pierwszy w Święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa, a drugi w Uroczystość Matki Bożej Pocieszenia, z której cudownego obrazu słynie parafia wielewska. Dodatkowo w czasie Wielkiego Postu na kalwarii odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Od roku 1962 Kalwaria Wielewska wpisana jest do rejestru zabytków.

Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne

Wdzydzki Park Krajobrazowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, a także Kaszubski Park Krajobrazowy to tereny obfitujące w zapierające dech w piersiach widoki. Mnogość jezior i lasów zachęcają do wycieczek po okolicach. Oprócz pięknej natury, warto poznać atrakcje turystyczne na Kaszubach uczynione ręką człowieka. 

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!