Morze Kaszubskie, czyli Jezioro Wdzydzkie

Jezioro Wdzydzkie to bez dwóch zdań jedna z najbardziej przyciągających turystów atrakcji. Dlaczego? Jest wielkie, czyste, doskonale zarybione, a dodatkowo ma abstrakcyjny kształt. Wypływając na nie wyruszamy w niebywale ciekawą podróż. Pływamy po wielkiej, otwartej przestrzeni, a później zaszywamy się w urokliwe, zaciszne zatoczki. Obserwujemy rozmaite okazy przyrody oraz możemy zwiedzać znajdujące się na jeziorze wyspy. Znając potencjał turystyczny jeziora Wdzydzkiego, mieszkańcy zadbali o umożliwienie odwiedzającym poznawania akwenu na różne sposób: podczas organizowanych rejsów, rowerkami wodnymi, łódkami, kajakami, a nawet podziawiając niebanalny kształt z lotu ptaka, a właściwie- paralotniarza :)

Jezioro Wdzydzkie, znane też jako Morze Kaszubskie, to kluczowy obiekt Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, a jednocześnie jego największy akwen wodny. Składa się z 5 basenów wodnych: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Całkowita powierzchnia lustra wody to aż 1570ha, a jego maksymalna głębokość to 68m.

Wody jeziora to prawdziwy raj dla wędkarzy. Żyją tu rybne "perełki", a mianowicie troć jeziorna oraz strzelba okopowa. Nawet mało wprawiony wędkarz bez problemu może złowić smaczne okonie, szczupaki, leszcze i wiele innych ryb, o których szerzej piszemy tutaj. Oprócz ryb, na uwagę zasługują też inne zwierzęta. Występują tu liczne okazy żurawi, łabędzi, puchaczy, sów uszatych, jastrzębi i myszołowów. Nie sposób nie znaleźć miejsc świadczących o aktywności bobrów.

Jezioro i okolice to teren idealny dla ludzi lubiących zarówno sport i rekreację, jak i spokój i obcowanie z przyrodą.

Wyjątkowo ciekawym aspektem są wyspy. Na wodach jeziora Wdzydze leżą: Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Glonek, Przerośla, Sorka, Sidły, Ceronek, na Jelenim - Ostrówek, a na Gołuniu – Trzepcyn. Każda wyspa to tajemnicze miejsce, głównie za sprawą fauny i flory. Znaleźć można miejsca lęgowe chronionych ptaków wodno-błotnych, rzadko spotykanych na innych terenach.

Największą wyspą kompleksu jest Ostrów Wielki, którego powierzchnia osiąga ponad 90ha. To druga pod względem wielkości wyspa jeziorna w Polsce. Jeszcze do niedawna była zamieszkana nie tylko przez zwierzęta. Dziś ciekawym mieszkańcem wyspy jest czapla siwa- duży ptak z chrakterystycznym wygięciem szyi.

Na Ostrów Mały najlepiej wybrać się wiosną. Kwitnące gajowce, przylaszczki i gwiazdnice to wyjątkowy widok. Wyspa Glonek jest rezerwatem przyrody ze względu na żyjące tam chronione gatunki ptaków wolno-błotnych: gągol i tracz nurogęś. Pierwszego rozpoznać można po wykonywaniu nad taflą wód akrobacji powietrznych. Wśród roślin do najciekawszych należą lilie, przylaszczki i pierwiosnki.

Będąc na Kaszubach nie sposób nie wybrać się nad Jezioro Wdzydzkie. Każdy znajdzie tam miejsce dla siebie: w centrum pełnym wodnych atrakcji turystycznych, na jednej z wielu plaż albo w zacisznym zakątku bezludnej wyspy.

o wielu
o wielu

Wielki potencjał ma ta niewielka wioska! Tu przeżyjesz niezapomniany wypoczynek mając w zasięgu spaceru wszystko, czego możesz potrzebować na wakacjach. Rewelacyjne, strzeżone kąpielisko nad pięknym i czystym Jeziorem Wielewskim to nie wszystko. Kompleksowo zaopatrzone sklepy, punkty gastronomiczne, apteka, przychodnia, stacja paliw, zabytkowy kościół, trasy rowerowe, scena nad jeziorem, deptak wzdłuż plaży, ścieżki do spacerów i pyszne lody! Wakacyjny charakter turystycznej wioski miesza się ze spokojem i ciszą lasów, pól, jezior i łąk. Mnogość atrakcji turystycznych równoważy szereg malowniczych krajobrazów możliwych do oglądania z wody, lądu, a nawet z powietrza. Tu wypoczniesz tak, jak lubisz!

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!