Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Upalny dzień dobrze jest spędzić nad wodą. Gdy jednak temperatura spadnie o kilka lub kilkanaście stopni warto pomyśleć o innych atrakcjach, których na kaszubskich terenach nie brakuje. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Ten szczególny obiekt posiada największą i stale rozwijającą się kolekcję pojazdów szynowych na terenie północnej Polski. Wielkie maszyny potrafią zaciekawić nie tylko dorosłych, ale także najmłodszych odwiedzających.

Oprócz fascynujących pociągów i parowozów do zwiedzania mamy także halę parowozowni wraz z pomieszczeniami biurowymi i warsztatowymi. Dzięki zrealizowanej niespełna 10 lat temu rewitalizacji obiektu, możliwe było przywrócenie do świetnej formy eksponatów oraz całego obiektu. Muzeum stale się rozwija, stawiając na najnowsze technologie oraz dostępność dla wszystkich grup odwiedzających. W ten sposób w niedługim czasie mają powstać wystawa wyposażona w multimedialne środki przekazu, ruchome makiety oraz kolej magnetyczna. Osoby niewidome i  niedowidzące dzięki wykonanym z brązu i opisanym alfabetem Braille’a obiektom również mogą dowiedzieć się o kolei ubiegłych stuleci.

Oprócz Muzeum kolejnictwa, na terenie znajduje się także Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Muzeum Akordeonu.

Muzeum otwarte jest codziennie, również w niedzielę i dni świąteczne. Godziny otwarcia w poniedziałki to 10-16, natomiast od wtorku do niedzieli muzeum można zwiedzać w godzinach od 10-18. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość przejażdżki koleją lilipucią, drezyną ręczną oraz zwiedzania z przewodnikiem. Wspomniane atrakcje nie są jednak dostępne w poniedziałki.

Cena biletu dla osoby dorosłej to 12zł, natomiast bilet ulgowy kosztuje 9zł. Chcąc zwiedzić wszystkie trzy muzea (kolejnictwa, akordeonu oraz ziemi kościerskiej) można zakupić jeden bilet w cenie: normalny 14zł i ulgowy 12zł. Usługa przewodnika to koszt 30zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp darmowy.

Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne

Wdzydzki Park Krajobrazowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, a także Kaszubski Park Krajobrazowy to tereny obfitujące w zapierające dech w piersiach widoki. Mnogość jezior i lasów zachęcają do wycieczek po okolicach. Oprócz pięknej natury, warto poznać atrakcje turystyczne na Kaszubach uczynione ręką człowieka. 

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!