Trasa rowerowa dookoła Jezior Wdzydzkich

Ktoś pięknie to wymyślił, a my przytaczamy bardzo dobrz obmyślaną trasę rowerową. Nie za łatwo, nie zbyt trudno. Na pewno z zachwycającymi, kaszubskimi widokami :) Na końcu link do oryginału, a tam dwie inne trasy rowerowe na Kaszubach.

Wsiądź na rower i odkryj wyjątkowo atrakcyjny przyrodniczo szlak na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Zatacza on pętlę wokół Kompleksu Jezior Wdzydzkich – czterech jezior połączonych w kształt krzyża. Należą do nich: Jelenie, Gołuń, Radolne i Wdzydze, przy czym to ostatnie ze względu na imponującą powierzchnię, nazywane jest też czasami Kaszubskim Morzem. Wycieczkę możesz rozpocząć i skończyć w dowolnym miejscu, np. w Wąglikowicach, oddalonych o 12 km od stacji kolejowej w Kościerzynie. Trasa ma charakter rekreacyjny i spodoba się także urlopowiczom z dziećmi. Wybierając się na przejażdżkę z maluchami zaopatrz się w foteliki dziecięce lub praktyczną przyczepkę w wypożyczalni. Znacznie ułatwi to planowanie rodzinnej wycieczki. Nieliczne trudniejsze, piaszczyste odcinki, a także strome podjazdy i zjazdy można też pokonać, prowadząc rower. Dodatkową atrakcję stanowią walory kulturowe szlaku, a szczególnie nieodparty urok tradycyjnych kaszubskich wsi.

Kaszuby rowerem – pętla dookoła Jezior Wdzydzkich

Długość trasy: 48.5 km

Orientacyjny czas jazdy: 5-7 godzin

Stopień trudności: średni

Przykładowy przebieg: Wąglikowice – Juszki – Gołuń – Wdzydze Tucholskie – Borsk – Górki – Wiele – Przytarnia – Joniny Duże – Wygoda – Rów – Przerębska Huta – Czarlina - Wąglikowice

 • Wycieczkę możesz rozpocząć przy kościele parafialnym NMP w Wąglikowicach. Odszukaj zielone oznaczenia i kieruj się na wschód, mijając boisko do piłki nożnej i cmentarz.

 • Przejedź pomiędzy jeziorami Kramsko Małe i Białe leśną drogą prowadzącą do wsi Juszki.

 • Tu zatrzymaj się na chwilę, by obejrzeć oryginalną, kaszubską zabudowę i zrobić kilka zdjęć. Miejscowość w całości wpisana jest do Rejestru Zabytków i przypomina żywy skansen.

 • Skręć na południe ku wiosce Gołuń. Kilka kilometrów po minięciu jeziora Strupino szeroki leśny dukt zmienia się w piaszczystą i miejscami wyboistą ścieżkę.

 • Następny odcinek należy do szczególnie malowniczych. Wśród wysokich sosen co chwilę prześwieca tafla jeziora Gołuń, po której leniwie dryfują żaglówki. Późnym latem i jesienią okolica obfituje w jagody i grzyby.

 • We Wdzydzach Tucholskich czekają na ciebie kolejne perełki tradycyjnej architektury oraz drewniana platforma widokowa, z której rozciąga się bajeczny widok na zielone wyspy tzw. Kaszubskiego Morza.

 • Kieruj się na południe, ku dawnemu lotnisku wojskowemu w Borsku, skąd obecnie startują widokowe loty paralotnią. U ujścia Wdy przejedź przez kładkę na rzece. W upalny dzień możesz tu skorzystać z piaszczystej plaży i kąpieliska.

 • Odcinek między Borskiem a Wielem wije się wzdłuż Wdy, a po rozwidleniu jej wód na rzekę i kanał wśród urokliwych pól i podmokłych łąk. Rozglądaj się uważnie – kto wie, być może dojrzysz tu sarnę, lisa lub zająca.

 • We Wielu skręć na północ, w kierunku zachodniego brzegu jeziora Wdzydze. Zbliżając się do wioski Przytarnia, przygotuj się na dość stromy podjazd po brukowanej drodze.

 • W Strudze trasa dobija do brzegu jeziora. Znajdują się tu tablice edukacyjne z mapą i ciekawostkami przyrodniczymi oraz wiata wypoczynkowa oraz punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama południowego krańca jeziora Wdzydze i wyspy Ostrów Mały. Dalej szlak wiedzie na północ, w pewnym oddaleniu od zbiornika, przez niemal niekończący się bór sosnowy, gdzieniegdzie tylko poprzecinany osadami ludzkimi.

 • Miń Joniny Duże, Wygodę i Rów i jedź dalej przez las szerokim, ubitym duktem, aż do użytku ekologicznego w Przerębskiej Hucie. To jeden z najciekawszych przyrodniczo odcinków szlaku, który może Ci jednak sprawić psikusa. Zdarza się, że trasa jest tu okresowo zalewana i konieczne będzie zejście z roweru i przeprowadzenie go dookoła rozlewiska. To prawdziwe królestwo bobrów – przy brzegu bez trudu zauważysz ich spore żeremie!

 • Ostatnie kilometry szlaku prowadzą z powrotem do Wąglikowic, przez m.in. bajkowy, drewniany mostek nad ujściem Wdy do jeziora Radolnego oraz wioskę Czarlina nad jeziorem Jelenim.

Całość artykułu:

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/rowerowe-kaszuby

 

 

 

o wielu
o wielu

Wielki potencjał ma ta niewielka wioska! Tu przeżyjesz niezapomniany wypoczynek mając w zasięgu spaceru wszystko, czego możesz potrzebować na wakacjach. Rewelacyjne, strzeżone kąpielisko nad pięknym i czystym Jeziorem Wielewskim to nie wszystko. Kompleksowo zaopatrzone sklepy, punkty gastronomiczne, apteka, przychodnia, stacja paliw, zabytkowy kościół, trasy rowerowe, scena nad jeziorem, deptak wzdłuż plaży, ścieżki do spacerów i pyszne lody! Wakacyjny charakter turystycznej wioski miesza się ze spokojem i ciszą lasów, pól, jezior i łąk. Mnogość atrakcji turystycznych równoważy szereg malowniczych krajobrazów możliwych do oglądania z wody, lądu, a nawet z powietrza. Tu wypoczniesz tak, jak lubisz!

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!