Wielewskie morsowanie - hartuj się w Jeziorze Wielewskim!

W Wielu z uroków jeziora korzysta się nie tylko latem. Grupa amatorów zimnej wody z utęsknieniem wyczekuje chłodnych dni, aby zahartować organizm i dodać sobie witalności. W zimowe niedziele w godzinach południowych nad Jezioro Wielewskie przychodzi grupa kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu morsów, aby wspólnie najpierw urządzić rozgrzewkę, a później zażyć wyjątkowej kąpieli w zimnej wodzie. W mroźniejsze dni przed wejściem do jeziora konieczne jest skruszenie przybrzeżnego lodu. Morsom za każdym razem towarzyszy grupa fanów, którzy przychodzą wspierać, dopingować i podziwiać silną wolę uczestników zimowych kąpieli.

Jezioro Wielewskie idealnie nadaje się do morsowania! Posiada bardzo łagodne zejście, które umożliwia bezpieczną kąpiel do pasa. Dodatkowo obszerny teren przy wodzie pozwala zorganizować prawidłową rozgrzewkę. Jak prawidłowo przygotować się do morsowania i jak wygląda kąpiel krok po kroku?

 1. Bądź wypoczęty, w dobrym humorze i najlepiej kilka godzin po ostatnim posiłku. Tego dnia nie powinieneś pić alkoholu, palić papierosów oraz pić kawy. Nie musisz rozgrzewać się przed morsowaniem gorącą herbatą ani smarować ciała specjalnymi preparatami.
 2. Przed wejściem do wody KONIECZNA jest kilkunastominutowa rozgrzewka! Rozgrzewamy się w ubraniu, do momentu osiągnięcia ustabilizowanego, ale podwyższonego tętna i chęci zdjęcia z siebie ubrań. Na rozgrzewkę może składać się średniej intensywności bieg oraz następujące po nim ćwiczenia rozgrzewające całe ciało, np. pajacyki, przysiady czy ćwiczenia rozciągające.
 3. Po rozgrzewce rozbieramy się do kąpielówek/strojów kąpielowych i spokojnym, lecz pewnym krokiem wchodzimy do wody! Zazwyczaj do wody wchodzi się w chroniących stopy butach neoprenowych, czapce i rękawiczkach. Nie jest to jednak reguła i można kąpać się bez dodatkowych akcesoriów.
 4. Pobyt w wodzie powinien trwać od 3 do 5 minut. Kończymy w momencie, gdy ciało zaczyna się zbyt mocno wychładzać, a kąpiel przestaje być przyjemnością. Niektórzy podają, że bezpiecznym czasem przebywania w wodzie jest zasada: tyle minut, ile stopni ma woda. Czyli gdy woda osiąga 1 stopień, zaleca się pobyt 1 minutę itd.
 5. Po wyjściu z wody można od razu wytrzeć się ręcznikiem i ubrać, a można chwile pobiegać do momentu, gdy skóra sama wyschnie. Ponowne szybkie wejście do wody jest odradzane, gdyż moglibyśmy wtedy czuć na skórze nieprzyjemne kłucie.

Co czuć podczas morsowania?

W kontakcie rozgrzanego ciała z zimną wodą naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą zwężają się, dzięki czemu nie ma wymiany ciepłej krwi z tą ochłodzoną. Zanika wrażliwość skóry na tak dużą różnicę temperatur, dlatego też nie odczuwamy przenikliwego zimna. Skóra tężeje, mamy wrażenie jakby była z gumy. Jednocześnie podnosi się tętno niczym przy biegu.

Zalety morsowania

Aby je wszystkie wymienić, potrzeba naprawdę sporo czasu. Wspomnijmy więc o kilku najistotniejszych.

 • Poprawa odporności
 • Zdrowe serce
 • Mocne płuca
 • Redukcja cellulitu i ujędrnienie skóry
 • Pomoc w zmniejszaniu masy ciała
 • Spowolnienie procesów starzenia
 • Pomocne w leczeniu żylaków i zapalenia żył
 • Korzystny wpływ na stawy
 • Ogromny zastrzyk endorfin i poprawa samopoczucia

Czy trzeba dalej zachęcać? Zapraszamy zimą nad Jezioro Wielewskie!

 

Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne

Wdzydzki Park Krajobrazowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, a także Kaszubski Park Krajobrazowy to tereny obfitujące w zapierające dech w piersiach widoki. Mnogość jezior i lasów zachęcają do wycieczek po okolicach. Oprócz pięknej natury, warto poznać atrakcje turystyczne na Kaszubach uczynione ręką człowieka. 

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!