Akwedukt w Fojutowie

Niedaleko Wiela, bo zaledwie 30 km na południe, znajduje się niewątpliwa atrakcja turystyczna uczyniona ręką człowieka. Akwedukt w Fojutowie jest absolutnie wyjątkowym zabytkiem architektury hydrotechnicznej, gdyż 75 metrowa budowla jest największym tego typu obiektem w Polsce.

`

Akwedukt to, mówiąc kolokwialnie, most dla rzek lub cieków wodnych. Gdy dołem płynie Czerska Struga, 9 metrów nad nią przepływa Wielki Kanał Brdy. Kto i po co wpadł na pomysł takiej krzyżówki? W połowie XIX wieku trwała budowa 15km Wielkiego Kanału Brdy, którego zadaniem miało być nawadnianie pól i łąk okolic Czerska. W trakcie prac robotnicy napotkali inny ciek wodny, a mianowicie Czerską Strugę. Nie chcąc, aby woda z kanału odpływała nowo odnalezionym ciekiem, podjęto decyzję o budowie mostu, którym puszczono wody kanału Brdy.

Konstrukcja akweduktu w Fojutowie wzorowana jest na antycznych, rzymskich budowlach, co dodatkowo czyni ją bardzo atrakcyjną. Wykonane pierwotnie z cegły sklepienie łuku pod koniec XX wieku wymieniono na żelbetonowe, a 20 lat później, w 2002 roku uzupełniono płytkami imitującymi pierwotny wygląd. Cała budowla akweduktu ma 75m długości i 68m szerokości. Tunel, którym przepływa Czerska Struga, z dwóch stron zakończony jest ozdobnymi portami. Wzdłuż tunelu znajduje się wąska kładka. Niegdyś służyła konserwatorom i straży kanału, a dziś można przejść nią w celu zwiedzania.

Nieopodal atrakcji, jaką jest akwedukt w Fojutowie, wybudowano 30m. wieżę widokową. Można z niej podziwiać naturę Borów Tucholskich. W okolicy znajdują się też inne atrakcje, jak stary wiatrak, możliwość spływów kajakowych, korty tenisowe, wyciąg narciarski oraz fantastyczne ścieżki turystyczne.

o wielu
o wielu

Wielki potencjał ma ta niewielka wioska! Tu przeżyjesz niezapomniany wypoczynek mając w zasięgu spaceru wszystko, czego możesz potrzebować na wakacjach. Rewelacyjne, strzeżone kąpielisko nad pięknym i czystym Jeziorem Wielewskim to nie wszystko. Kompleksowo zaopatrzone sklepy, punkty gastronomiczne, apteka, przychodnia, stacja paliw, zabytkowy kościół, trasy rowerowe, scena nad jeziorem, deptak wzdłuż plaży, ścieżki do spacerów i pyszne lody! Wakacyjny charakter turystycznej wioski miesza się ze spokojem i ciszą lasów, pól, jezior i łąk. Mnogość atrakcji turystycznych równoważy szereg malowniczych krajobrazów możliwych do oglądania z wody, lądu, a nawet z powietrza. Tu wypoczniesz tak, jak lubisz!

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!