Spływ kajakowy po Wdzie

Kaszuby bez wątpienia kojarzą się z wodą. Tym razem nie mówimy jednak wyłącznie o jeziorach. Przez sporą część Kaszub, a później Borów Tucholskich i Kociewia przepływa Wda. Jest najpopularniejszą rzeką Pomorza biorąc pod uwagę spływy kajakowe. Ceniona jest za bezpieczeństwo, szerokość, łagodny nurt pomagający w wiosłowaniu, małą ilość przeszkód, przepiękne krajobrazy oraz przepływ przez jeziora. Warto też zaznaczyć, że wzdłuż rzeki znajduje się wiele punktów gastronomicznych, baz noclegowych, pól namiotowych oraz atrakcji turystycznych, które można zobaczyć robiąc sobie przerwę w przeprawie.

Wda ciągnie się prawie 200km. Swój początek ma w jeziorze Krążno zlokalizowanym w okolicach Bytowa. Przepływa przez takie miejscowości turystyczne, jak Lipusz, Wdzydze Tucholskie (w tym jezioro Wdzydzkie), Borsk, Wojtal, Czarna Woda, Stara Woda, Tleń, aż wpada do Wisły w okolicach Świecia.

Wda posiada II klasę czystości wód, co oznacza, że swobodnie można się w niej kąpać i ochładzać w upalne dni. W 1/3 przepływa przez tereny objęte ochroną przyrody (Wdzydzki Park Krajobrazowy oraz kilka rezerwatów przyrody). Dlatego też płynąc Wdą możemy podziwiać naturalne środowisko, w tym bujne lasy i przepiękne łąki z dziką zwierzyną. Oprócz tej spotykanej w zwykłych lasach, przy odrobinie szczęścia możemy trafić na bobry, borsuki, wydry, a także na charakterystycznego, niebieskiego motyla – Modraszkę.

W okolicach Wielewskiego Zakątka istnieje wiele punktów organizujących bardzo komfortowe spływy kajakowe. W wielu opcjach oprócz transportu i wynajęcia kajaków, kamizelek ratunkowych i wioseł, istnieje możliwość organizacji ogniska, przygotowania wyżywienia czy wynajęcia instruktora. Zachęcamy do tak aktywnego spędzenia pobytu na Kaszubach, gdyż wyprawa po Wdzie nadaje się dla całej rodziny. Z dala od cywilizacji, wśród przepięknej natury można relaksować się i poddać średnio-intensywnej rekreacji na świeżym powietrzu.

o wielu
o wielu

Wielki potencjał ma ta niewielka wioska! Tu przeżyjesz niezapomniany wypoczynek mając w zasięgu spaceru wszystko, czego możesz potrzebować na wakacjach. Rewelacyjne, strzeżone kąpielisko nad pięknym i czystym Jeziorem Wielewskim to nie wszystko. Kompleksowo zaopatrzone sklepy, punkty gastronomiczne, apteka, przychodnia, stacja paliw, zabytkowy kościół, trasy rowerowe, scena nad jeziorem, deptak wzdłuż plaży, ścieżki do spacerów i pyszne lody! Wakacyjny charakter turystycznej wioski miesza się ze spokojem i ciszą lasów, pól, jezior i łąk. Mnogość atrakcji turystycznych równoważy szereg malowniczych krajobrazów możliwych do oglądania z wody, lądu, a nawet z powietrza. Tu wypoczniesz tak, jak lubisz!

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!