Jezioro Wielewskie

Jezioro Wielewskie to niewątpliwie największa atrakcja Wiela. Niczym magnes przyciąga turystów kusząc najwyższą klasą czystości wód, piękną plażą oraz przyjemnym dla dzieci i dorosłych kąpieliskiem. Poznajmy bliżej ten wyjątkowy akwen wodny.

Jezioro Wielewskie położone jest na obrzeżach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Rozpościera się na powierzchni około 155ha. Chociaż nie należy do największych, jest uważane za jedno z piękniejszych w regionie. Średnia głębokość to 11 metrów, jednak najgłębszy punkt sięga 40,5 m. Zalicza się do jezior morenowych.

Tyle teorii wystarczy. Pomówmy o praktycznych zaletach Jeziora Wielewskiego.

Wspaniałe strzeżone kąpielisko. W sezonie przy plaży w Wielu wyznaczone zostaje duże kąpielisko z żółtą i czerwoną strefą. Dzięki bardzo łagodnemu zejściu do wody, jezioro jest idealnym miejscem na dziecięce zabawy. Szczególnie w połączeniu z piaszczystą plażą. Przejrzystość wody czyni wodne kąpiele jeszcze bardziej przyjemnymi. Przy plaży znajduje się duży drewniany pomost z miejscem stacjonowania ratowników. Istnieje także możliwość wypożyczenia rowerków wodnych, kajaków czy łódek. Dla plażowiczów dostępne są także przebieralnie i toalety.

Tuż obok Jeziora Wielewskiego znajdują się boisko do siatkówki, duży plac zabaw, siłownia na wolnym powietrzu oraz punkt gastronomiczny. Jest także plac ze sceną, gdzie odbywają się coroczne koncerty, turnieje i imprezy plenerowe. Idąc deptakiem wzdłuż plaży docieramy do Kalwarii Wielewskiej oraz klimatycznego i niewielkiego Jeziora Ciepłego.

Jezioro Wielewskie to wspaniałe miejsce także dla wędkarzy. Łatwo złowić okonie i szczupaki, ale występują tu także węgorze, ukleje, płocie, liny, wzdręgi oraz leszcze. Dookoła jeziora znaleźć można wiele zacisznych brzegów, z których wędkowanie będzie i przyjemne i owocne.

Dla tych, którzy bardziej niż plażowanie cenią sobie aktywny wypoczynek, polecamy wędrówki piesze i rowerowe dookoła Jeziora Wielewskiego. Trasa w większości prowadzi  przez las tuż obok linii wody. Po drodze znajdziemy liczne zakątki, gdzie można zaczerpnąć kontaktu z naturą bez tłumu wczasowiczów. Nie sposób nie wspomnieć o wspaniałej roślinności i ptakach, które można zaobserwować podczas spaceru czy przejażdżki.

Na koniec pozasezonowa atrakcja Jeziora Wielewskiego. Wśród mieszkańców Wiela i okolicznych miejscowości znaleźć można wielu morsów, którzy zimą regularnie organizują wspólne morsowanie.

Zapraszamy nad Jezioro Wielewskie! Będąc w okolicy nie możesz go przegapić!

 

Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne

Wdzydzki Park Krajobrazowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, a także Kaszubski Park Krajobrazowy to tereny obfitujące w zapierające dech w piersiach widoki. Mnogość jezior i lasów zachęcają do wycieczek po okolicach. Oprócz pięknej natury, warto poznać atrakcje turystyczne na Kaszubach uczynione ręką człowieka. 

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!