Turniej Gawędziarzy

Turniej gawędziarzy to jedna z kluczowych i wyróżniających Wiele imprez regionalnych. Wieloletnia tradycja oraz chęć kultywowania sztuki gawędziarskiej czynią z turnieju ważne wydarzenie zrzeszające Kaszubów, miłośników kultury kaszubskiej oraz wypoczywających na tym terenie wczasowiczów.

Impreza trwa dwa dni i posiada całodniowy program, w który oprócz najważniejszych gawęd, znajdują się występy zespołów regionalnych, msza czy uroczysty przemarsz ulicami Wiela od Domu Kultury do pomników lub grobów patronów turnieju. Równolegle z turniejem odbywa się jarmark sztuki ludowej, warsztaty rękodzieła oraz wspomniane koncerty. Wszystko ma miejsce na scenie przy jeziorze. Znajdujące się dookoła ławki, wiaty oraz duży plac zachęcają do zaczerpnięcia sztuki gawędziarskiej i kultury kaszubskiej. Uczestnicy turnieju startują w 4 kategoriach, którym patronują ważne postaci tutejszych ziem, czyli kategorie Hieronima Derdowskiego, Wicka Rogali, Józefa Brzezińskiego oraz Józefa Bruskiego. Kategorie to gawędy publikowane i niepublikowane z terenów Kaszub i Kociewia, gawędy spoza tych terenów oraz gawędy dla dzieci.

Oprócz bycia widzem, można także wziąć udział w turnieju jako gawędziarz. Wystarczy zgłosić chęć udziału wraz z treścią gawędy pod adres wskazany przez organizatorów. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie tegorocznego wydarzenia na fb

Zdjęcia: Dom kultury im. Hieronima Derdowskiego w Wielu

Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne

Wdzydzki Park Krajobrazowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, a także Kaszubski Park Krajobrazowy to tereny obfitujące w zapierające dech w piersiach widoki. Mnogość jezior i lasów zachęcają do wycieczek po okolicach. Oprócz pięknej natury, warto poznać atrakcje turystyczne na Kaszubach uczynione ręką człowieka. 

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!