Wędka i rybka, czyli łowienie ryb na Kaszubach

Z racji, że Kaszuby kojarzą się przede wszystkim z jeziorami oraz czystym klimatem, jedną z podstawowych aktywności regionu jest wędkowanie. Świeża, własnoręcznie złowiona rybka z czystych wód jezior kaszubskich brzmi wyśmienicie! A i sama atrakcja łowienia z pewnością pozostawi przyjemne wspomnienia w pamięci.

Wśród najczęściej wybieranych do łowienia akwenów wodnych znajdują się jeziora Wdzydze i Wielewskie. Pierwsze rozpościera się na powierzchni prawie 1500ha oraz osiąga głębokość nawet 68m. W jego skład wchodzi  5 mniejszych jezior, a przez jedno z nich dodatkowo przepływa rzeka Wda. Z kolei jezioro Wielewskie, mimo iż mniejsze, również oferuje znakomity rybostan.  We wspomnianych jeziorach spotkać można takie ryby, jak okonie, leszcze, płocie, ukleje, sielawy, sieje, węgorze, sandacze, szczupaki, karpie oraz karasie. To tylko kilka rodzajów. Rzeczywisty rybostan jest o wiele bardziej urozmaicony.

Łowić można zarówno z brzegu (oba jeziora oferują wiele zacisznych miejsc, w których oprócz wędkowania można wspaniale wypocząć w ciszy natury), a także z łodzi. Pamiętajmy, że na jeziorze Wdzydzkim nie można korzystać z silnika spalinowego.

Czy każdy może wędkować?

Każdy, kto posiada kartę wędkarską (biała karta) oraz wykupi zezwolenie na połów ryb. Można dokonać opłaty za jeden dzień lub wykupić pozwolenia na dłuższy okres czasu. Pozwolenia różnią się ceną w zależności od sposobu wędkowania: z brzegu lub z łódki. Jednodniowy połów z brzegu na jeziorze Wielewskim kosztuje 20zł, natomiast z łodzi 30zł. Te same połowy wykupione na tydzień to odpowiednio koszty 40zł z brzegu i 100zł z łodzi. Zezwolenia na łowienie ryb na Jeziorze Wielewskim wykupić można na wielewskiej stacji benzynowej, pod adresem Kościerska 7.

Cennik opłat za połów ryb na jeziorach Zakładów Rybackich „Wdzydze” znajduje się tutaj.

Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne

Wdzydzki Park Krajobrazowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, a także Kaszubski Park Krajobrazowy to tereny obfitujące w zapierające dech w piersiach widoki. Mnogość jezior i lasów zachęcają do wycieczek po okolicach. Oprócz pięknej natury, warto poznać atrakcje turystyczne na Kaszubach uczynione ręką człowieka. 

Zobacz ofertę naszych domków
Śledź nas na bieżąco!